5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Ljubo Jurčić (NZ)

Jurčić, Ljubo

Born on 20 March 1954 in Ružici, Bosnia-Herzegovina. Graduated from Zagreb Faculty of Economics. Doctor of Economic Sciences. University professor.

Begin of parliamentary mandate:

23 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 23 December 2003  
  • the suspension of the MP's term of office started on 22 December 2003  

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Liberal Party

Constituency: