10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Ljubica Maksimčuk (HDZ)

Maksimčuk, Ljubica

Born on 24 November 1973 in Gornja Komušina (Teslić, Bosnia and Herzegovina). Graduated from Polytechnic of Zagreb. 

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union 
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 22nd July 2020 as Zdravko Marić's substitute

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: