10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Sanja Udović (NZ)

Udović, Sanja

Born on 13 February 1976 in Rijeka. Graduated from the Faculty of Economics and Business, University of Rijeka - Master of Economics.

Contact: 

Deputy Club Social Democrats
Phone: +385 1 4569 464
Fax: +385 1 6303 003
e-mail: klub.socijaldemokrati@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • on 8 October 2021, the MP ceased to be a member of the Social Democratic Party of Croatia and commenced performing MP duties as an Independent Member of Parliament

Party affiliation:

Independent

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners, Power – People's and Civic Engagement Party, Civic Liberal Alliance, Istrian Democratic Assembly and Primorje-Gorski Kotar Alliance

Constituency: