9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Marija Alfirev (SDP)

Alfirev, Marija

Born on 10 December 1961 in Šibenik. Graduated from Zagreb Faculty of Education and Rehabilitation Sciences. She earned her doctoral degree in Education and Rehabilitation Sciences.

Begin of parliamentary mandate:

11 November 2017

End of parliamentary mandate:

10 July 2019

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 11 November 2017 as Ivan Klarin's substitute
  • the MP's term of office ceased on 10 July 2019 upon terminaton of the suspension of Ivan Klarin's term of office

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners

Constituency: