9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Vesna Bedeković (HDZ)

Bedeković, Vesna

Born on 22 February 1966 in Bjelovar. She acquired her PhD degree in Pedagogy from Zagreb Faculty of Philosophy (Associate Professor).

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

End of parliamentary mandate:

19 July 2019

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of Office began on 14th October 2016 as Tomislav Tolušić`s substitute
  • the MP's term of office ceased on 19 July 2019

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: