5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Ivan Čehok (HSLS)

Čehok, Ivan

Born on 13 September 1965 in Korenjak, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Philosophy, having majored in philosophy and comparative literature. Doctor of Science.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Social Liberal Party, Democratic Centre

Constituency: