9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Sonja Čikotić (Most)

Čikotić, Sonja

Born on 11 February 1986 in Osijek. Graduated from Osijek Fakulty of Law. 

Contact: 
Deputy Club of the Bridge of the Independent Lists
Phone: 01/4569 385
Fax: 01/4569 674
e-mail: klubmost@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

11 April 2018

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 11 April 2018 as Miroslav Šimić`s substitute
  • on 1 February 2019 the MP ceased to be Independent Member of the Parliament and commenced performing MP duties as Member of the Bridge of the Independent Lists Party

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: