10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020)

Tomislav Ćorić (HDZ)

Born on 17 November 1979 in Metković. Graduated from the Faculty of Economics in Zagreb. Acquired his PhD degree in Economics. 

Contact:
 

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 22nd July 2020; his substitute is Domagoj Ivan Milošević
  • his substitute from 25 June 2021 is Majda Burić

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: