7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Ivan Grubišić (NZ)

Grubišić, Ivan

Born on 20 June 1936 in Sušci-Dicmo. He graduated from the Faculty of Theology in Zagreb and the Faculty of Philosophy in Zadar. He obtained his degree of Doctor of Philosophy in Social, Humanistic and Theological Sciences from theUniversity of Zagreb.

Passed away on 19 March 2017 in Split. 

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Party affiliation:

Independent

Elected from the list of the:

  • Independent list - dr. sc. Ivan Grubišić

Constituency: