9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Zlatko Hasanbegović (Neovisni za Hrvatsku)

Hasanbegović, Zlatko

Born on 14 June 1973 in Zagreb. Graduated from the Zagreb Faculty of Philosophy. He acquired his PhD degree in Humanistic Sciences from the Zagreb Faculty of Philosophy.

Contact:
Deputy Club of the Independent for Croatia
Associate Domagoj Bešker
Phone: +385 1 4569 523; 01/4569 409
Fax:+385 1 6303 014
e-mail: nhr@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • zastupnik je 26. lipnja 2017. prestao biti nezavisnim zastupnikom te je nastavio obnašati zastupničku dužnost kao član stranke Neovisni za Hrvatsku
  • on 26 June 2017 the MP ceased to be the independent and commenced performing MP duties as member of the Independent for Croatia
  • the suspension of the MP`s term of office started 14 October 2016; his substitute is Sanda Kulić Makar
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 27 October 2016 

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Social-Liberal Party

Constituency: