5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Andrija Hebrang (HDZ)

Hebrang, Andrija

Born on 27January 1946 in Belgrade, Serbia. Graduated from Zagreb Faculty of Medicine. Doctor of Science; university professor.

Begin of parliamentary mandate:

22 November 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 23 December 2003; his substitute is Katarina Fuček
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 25 February 2005  

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: