7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Mirela Holy (ORaH)

Holy, Mirela

Born on 15 December 1971 in Zagreb. She graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb, having majored in ethnology and comparative literature. She obtained her degree of Doctor of Philosophy in humanistic studies from the same faculty.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 19 June 2012
  • on 21 June 2013 the MP ceased to be the member of Social Democratic Party of Croatia and commenced performing MP duties as Independent Member of the Parliament
  • on 25 November 2013 the MP ceased to be an independent MP and became member of Croatian Sustainable Development
  • the MP's term of office was suspended on 24 December 2011; the MP's susbstitute is Dan Špicer

Deputy club:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: