9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Ivan Klarin (SDP)

Klarin, Ivan

Born on 16 July 1985 in Šibenik. Obtained his qualification of Administrative Officer from Šibenik Secondary School of Administration. 

Contact: 
Deputy Club of the Social Democratic Party
Phone: +385 1 45 69 313; +385 1 63 03 065
Fax: +385 1 45 69 535
e-mail: klubsdp@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 1 October 2017; his substitute is Marija Alfirev
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 10 July 2019

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners

Constituency: