8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Igor Kolman (HNS)

Kolman, Igor

Born on 18 May 1979 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Political Science. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

30 January 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office ceased on 30 January 2016 upon termination of the suspension of Vesna Pusić's term of office
  • the MP’s term of office began on 28 December 2015 as Vesna Pusić's substitute

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: