7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Josip Kregar (Naprijed Hrvatska!)

Kregar, Josip

Born on 1 January 1953 in Ogulin. He graduated from the Faculty of Law in Zagreb, where he also obtained the degree of Doctor of Philosophy in Law. Professor.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • on 16 June 2015 the MP ceased to be the independent MP and became member of political party Croatian Progressive Alliance

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: