5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Ljubica Lalić (HSS)

Lalić, Ljubica

Born on 7 June 1953 in Slavonski Kobaš, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Law and Zagreb Philosophical-Theological Institute of the Society of Jesus.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Peasant Party

Constituency: