7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Darko Ledinski (SDP)

Ledinski, Darko

Born on 6 May 1962 in Koprivnica. He graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb, having majored in psychology.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 19 July 2013
  • the MP's term of office was suspended on 1 January 2012; the MP's susbstitute is Marija Vukobratović

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: