9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Ljubica Lukačić (HDZ)

Lukačić, Ljubica

Born on 5 January 1966 in Ivanec Križevački (Križevci). Graduated from Zagreb Faculty of Law. 

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

19 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP`s term of office began on 19th October 2016 as Andrej Plenković`s substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Social-Liberal Party

Constituency: