9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Andrija Mikulić (HDZ)

Mikulić, Andrija

Born on 13 May 1969 in Zagreb. Gratuated from the Faculty of Mining, Geology and Petroleum Engineering. Doctor of Tehnical  Sciences. 

Contact:  
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 1 April 2019; his substitute is Ante Plazonić commenced performing MP duties on 5 April 2019

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Social-Liberal Party

Constituency: