7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Domagoj Ivan Milošević (HDZ)

Milošević, Domagoj Ivan

Born on 5 January 1970 in Zagreb. Obtained his degree of Doctor of Medicine from the School of Medicine in Zagreb. He also acquired the degree of Master of Business Administration from the Bled School of Management.

Begin of parliamentary mandate:

23 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 22 December 2011
  • the suspension of the MP's term of office ended on 23 December 2011

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: