8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Stjepan Pintarić (HDZ)

Pintarić, Stjepan

Born on 24 September 1965 in Velimirovac (Našice). Graduated from the Faculty of Civil Engineering in Osijek. 

Begin of parliamentary mandate:

22 January 2016

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 22 January 2016 as Tomislav Tolušić's substitute

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Rights dr. Ante Starčević, Bloc Pensioners Together, Croatian Social-Liberal Party, HRAST - Movement for Successful Croatia, Croatian Demochristian Party, Democratic Party of Zagorje

Constituency: