7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Ivana Posavec Krivec (SDP)

Posavec Krivec, Ivana

Born on 17 September 1975 in Zagreb, Croatia. Graduated from the Faculty of Philosophy and the Faculty of Natural Sciences and Mathematics in Zagreb, having majored in history and in geography.

Begin of parliamentary mandate:

23 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 23 December 2011 as Neven Mimica's substitute

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: