10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020)

Domagoj Prica (SDP)

Prica, Domagoj

Born on 17 April 1986 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Law, University of Osijek – Master of Law.

Contact:
Deputy Club of the Social Democratic Party
Phone: +385 1 4569 313; 1 6303 065 
Fax: +385 1 4569 535 
e-mail: klubsdp@sabor.hr 

Begin of parliamentary mandate:

11 November 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office began on 11 November 2020 as Rajko Ostojić's substitute
  • the MP's term of office ceased on 18 May 2021 upon the termination of the suspension of Rajko Ostojić's term of office

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Pensioners, Power – People's and Civic Engagement Party, Civic Liberal Alliance, Istrian Democratic Assembly and Primorje-Gorski Kotar Alliance

Constituency: