5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Jozo Radoš (HNS)

Radoš, Jozo

Born on 3 November 1956 in Seonica, Bosnia-Herzegowina. Graduated from Zagreb Faculty of Philosophy and Zagreb Faculty of Electrical Engineering, having majored in philosophy and history and electrical engineering.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Changes during parliamentary mandate:

  • from 22 December 2003 to 9 February 2005 the MP was member of LIBRA
  • after the union of HNS and LIBRA, the MP becomes member of the Croatian People's Party-Liberal Democrats

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, LIBRA – Party of Liberal Democrats

Constituency: