10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Nino Raspudić (Most)

Raspudić, Nino

Born on 3 November 1975 in Mostar (Bosnia and Herzegovina). Graduated from the Faculty of Humanities and Social Sciences, University of Zagreb – Master of Arts in Philosophy, and Italian Language and Literature. Holds a PhD in Philology, university teacher.

Contact:
Deputy Club of the Bridge
Phone: 01/4569 385
Fax: 01/4569 674
e-mail: klubmost@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • on 27 January 2023, the MP submitted a notice that he was no longer an independent MP and that he would continue to hold his parliamentary mandate as a member of the Bridge parliamentary party (Most)

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: