7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Ante Sanader (HDZ)

Sanader, Ante

Born on 17 May 1960 in Dugobabe (Klis). Graduated from the Faculty of Electrical Engineering, Mechanical Engineering and Naval Architecture in Split, having majored in Electrical Engineering.

Begin of parliamentary mandate:

19 June 2013

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ceased on 19 June 2013
  • the suspension of the MP's term of office began on 22 December 2011; his substitute is Dinko Bošnjak

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union - Croatian Civic Party

Constituency: