10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020 - 16 May 2024)

Miroslav Škoro (NZ)

Škoro, Miroslav

Born on 29 July 1962 in Osijek. Graduated from the Faculty of Civil Engineering, University of Josip Juraj Strossmayer in Osijek – Bachelor Degree in Civil Engineering and from the Faculty of Economics, University of Josip Juraj Strossmayer in Osijek - Master of Economics. Holds a PhD in Economics.

Contact:
Deputy Club For a Just Croatia
Phone: +385 1 4569 394
Fax: +385 1 6303 061
e-mail: klub.zph@sabor.hr 

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • on 14 September 2021, the MP submitted a notice that he was no longer a member of the Homeland Movement party and that he would continue to hold his parliamentary mandate as an independent MP

Party affiliation:

Independent

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

  • Deputy Speaker (from 22 July 2020 to 15 December 2021)

Elected from the list of the:

  • Miroslav Škoro’s Homeland Movement, Croatian Sovereigntists, Block for Croatia, Croatian Conservative Party, Hrast – Movement for Successful Croatia, Pensioners' Party and Green List

Constituency: