5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Šemso Tanković (SDA HR)

Tanković, Šemso

Born on 16 February 1942 in Bosanski Novi, Bosnia-Herzegowina. Graduated from Zagreb Faculty of Economics. Doctor of econimical sciences; university professor.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Parliamentary Friendship Groups membership:

Represent the minority:

Albanian, Bosnian, Macedonian, Montenegrian and Slovenian

Elected from the list of the:

  • Party of Democratic Action of Croatia

Constituency: