8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Franko Vidović (SDP)

Vidović, Franko

Born on 13 November 1967 in Šibenik. Completed his two-year post secondary school education at the Faculty of Traffic Engineering in Zagreb. Traffic Engineer. 

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 3 June 2016 as Ingrid Antičević Marinović's substitute
  • the MP’s term of office began on 28 December 2015 as Ranko Ostojić's substitute
  • the MP's term of office ceased on 30 January 2016 upon termination of the suspension of Ranko Ostojić's term of office

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party, Independent Democratic Serb Party

Constituency: