6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Zoran Vinković (HDSSB)

Vinković, Zoran

Born on 30 January 1966 in Đakovo. Graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb, having majored in psychology. Doctor of Philosophy.
 

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

End of parliamentary mandate:

15 December 2011

Changes during parliamentary mandate:

  • on 12th April 2011 MP commenced performing MP duties as Member of the Croatian Democratic Aliance of Slavonia and Baranja  

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia

Constituency: