9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016 - 22 July 2020)

Ante Babić (HDZ)

Babić, Ante

Born on 26 May 1966 in Trier (Federal Republic of Germany). Graduated from the Faculty of Economics, University of Split. Having completed a postgraduate specialist programme at the same Faculty, he acquired the qualification of University Specialist of European Economic Integrations.

Begin of parliamentary mandate:

19 June 2017

End of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 19th June 2017 as Andro Krstulović Opara's substitute

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union and Croatian Christian Democratic Party

Constituency: