7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Arsen Bauk (SDP)

Born on 7 February 1973 in Supetar, Croatia. Graduated from Zagreb Faculty of Natural Sciences and Mathematics, having majored in mathematics and informatics.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 23 December 2011; his substitute is Mladen Marelić

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: