9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Darko Horvat (HDZ)

Horvat, Darko

Born on 28 September 1970 in Čakovec. Graduated from Maribor Faculty of Electrical Engineering and Computer Science (Republic of Slovenia).

Contact:
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of office started 14 October 2016; his substitute is Nikolina Babić
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 27 October 2016
  • the suspension of the MP`s term of office started 25 May 2018; his substitute is Sunčana Glavak

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: