7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Marija Ilić (HSU)

Ilić, Marija

Born on 19 February 1945 in Belišće. Obtained secondary education degree at the School of Administrative Studies "Dr. Ivan Ribar" in Osijek.

Begin of parliamentary mandate:

13 December 2013

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP’s term of office began on 13 December 2013 as Višnja Fortuna's substitute

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: