7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Gordan Jandroković (HDZ)

Jandroković, Gordan

Born on 2 August 1967 in Bjelovar. Graduated from the Faculty of Political Science in Zagreb. He also obtained the qualification of Civil Engineer from the Faculty of Civil Engineering in Zagreb.

Begin of parliamentary mandate:

23 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office ended on 23 December 2011
  • the suspension of the MP's term of office started on 22 December 2011

Party affiliation:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: