5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Marin Jurjević (SDP)

Jurjević, Marin

Born on 17 November 1952 in Split. After graduating from the Faculty of Political Science and completing a postgraduate programme at the same Faculty, he obtained his degree of Master of Political Science.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, LIBRA – Party of Liberal Democrats, Liberal party

Constituency: