8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Miro Kovač (HDZ)

Born on 20 September 1968 in Split. Acquired his PhD degree in History from Paris Sorbonne Nouvelle University.

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 22 January 2016; his substitute is Miro Totgergeli

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union, Croatian Peasant Party, Croatian Party of Rights dr. Ante Starčević, Bloc Pensioners Together, Croatian Social-Liberal Party, HRAST - Movement for Successful Croatia, Croatian Demochristian Party, Democratic Party of Zagorje

Constituency: