7th term of the Croatian Parliament (22 December 2011 - 28 December 2015)

Josip Leko (SDP)

Leko, Josip

Born on 19 September 1948 in Bač (Republic of Serbia). Graduated from the Faculty of Law in Zagreb.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2011

End of parliamentary mandate:

28 December 2015

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP performed the duties of the Deputy Speaker of Parliament from 23 December 2011 until 10 October 2012

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia - Croatian People's Party - Liberal Democrats - Istrian Democratic Assembly - Croatian Party of Pensioners

Constituency: