6th term of the Croatian Parliament (11 January 2008 - 22 December 2011)

Anđelko Mihalić (HDZ)

Mihalić, Anđelko

Born on 5 July 1959 in Varaždin, Croatia. Graduated from Čakovec Secondary Construction Engineering School.

Begin of parliamentary mandate:

11 January 2008

End of parliamentary mandate:

6 January 2011

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office ceased on 6 January upon termination of the suspension of Božo Biškupić's term of office
  • the MP’s term of office began on 11 January 2008 as Božo Biškupić's substitute

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: