9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Davor Miličević (HDZ)

Miličević, Davor

Born on 18 October 1966 in Slavonski Brod. Graduated from Osijek Faculty of Law. 

Begin of parliamentary mandate:

20 October 2016

End of parliamentary mandate:

21 February 2019

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office began on 20 October 2016 as Dražen Milinković's substitute
  • the MP's term of office ceased on 21 February 2019 upon termination of the suspension of Dražen Milinković term of office

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: