9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Darko Milinović (HDZ)

Milinović, Darko

Born on 25 April 1963 in Gospić. Graduated from Zagreb School of Medicine. Doctor of Medicine. 

Contact: 
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr
 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 25 May 2017; his substitute is Marijan Kustić
  • the MP's term of office as Darko Milinović's substitute on 5 April 2019 was performed by Martin Baričević

Party affiliation:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: