9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Vlaho Orepić (NZ)

Orepić, Vlaho

Born on 16 November 1968 in Čapljina (Bosnia and Herzegovina). Graduated Nautical Studies at Dubrovnik University, Zagreb Faculty of Kinesiology and Naval Academy in Split.

Contact:
MPs' Information Center
Phone: +385 1 45 69 454; +385 1 45 69 455, +385 1 45 69 490
Fax: +385 1 63 03 054
e-mail: zic@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 14th October 2016; his substitute from 14 October 2016 until 19 October 2016 is Natko Felbar
  • his substitute from 19 October 2016 until 10 May 2017 is Davor Romić
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 10 May 2017
  • on 17 January 2018 the MP ceased to be the member of Bridge of the Independent Lists and commenced performing MP duties as Independent Member of Parliament

Party affiliation:

Independent

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: