8th term of the Croatian Parliament (28 December 2015 - 14 October 2016)

Vesna Pusić (HNS)

Pusić, Vesna

Born on 25 March 1953 in Zagreb. Graduated from the Faculty of Philosophy in Zagreb. Doctor of Social Sciences. University professor.

Begin of parliamentary mandate:

28 December 2015

End of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 28 December 2015; her substitute is Igor Kolman
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 30 January 2016

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

  • Deputy Speaker (from 3 February 2016 to 14 October 2016)

Elected from the list of the:

  • Social Democratic Party of Croatia, Croatian People's Party - Liberal Democrats, Croatian Party of Pensioners, Croatian Labourists - Labour Party, Autochthonous Croatian Peasant Party, Zagorje Party

Constituency: