9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Davor Romić (Most)

Romić, Davor

Born on 4 January 1958 in Metković. Graduated from Zagreb Faculty of Agriculture. Doctorate degree in Biotechnology. University Professor.

Contact: 
Deputy Club of the Bridge of the Independent Lists
Phone: +385 1 4569 385
Fax: +385 1 4569 674
e-mail: klubmost@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

19 October 2016

End of parliamentary mandate:

10 May 2017

Changes during parliamentary mandate:

  • the MP's term of office began on 19 October 2016 as Vlaho Orepić's substitute
  • the MP's term of office ceased on 10 May 2017 upon termination of the suspension of Vlaho Orepić term of office

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: