9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Tomislav Tolušić (HDZ)

Born on 12 February 1979 in Virovitica. 

Contact:
Deputy Club of the Croatian Democratic Union
Phone: +385 1 45 69 477; +385 1 45 69 537
Fax: +385 1 45 69 314
e-mail: klubhdz@sabor.hr 

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 14th October 2016; his substitute is Vesna Bedeković
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 27 July 2019

Party affiliation:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: