5th term of the Croatian Parliament (22nd December 2003 - 11 January 2008)

Josip Đakić (HDZ)

Đakić, Josip

Born on 2 November 1960 in Pitomača, Croatia. Obtained his qualification of Worker Specialized in Mining and Oil Industry from the Secondary School of Power Industry and Process Engineering in Zagreb.

Begin of parliamentary mandate:

22 December 2003

End of parliamentary mandate:

11 January 2008

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: