9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016)

Slaven Dobrović (Most)

Dobrović, Slaven

Born on 29 August 1967 in Zadar. Graduated from Zagreb Faculty of Mechanical Engineering and Naval Architecture where he acquired his PhD and Master degree.

Contact:
Deputy Club of the Bridge of the Independent Lists
Phone: 01/4569 385
Fax: 01/4569 674
e-mail: klubmost@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 14th October 2016; his substitute is Ljubica Ambrušec
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 10 May 2017

Parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Bridge of the Independent Lists

Constituency: