9th term of the Croatian Parliament (14 October 2016 - 22 July 2020)

Davor Ivo Stier (HDZ)

Stier, Davor Ivo

Born on 6 January 1972 in Buenos Aires (Argentina). Graduated from the Faculty of Political Science and from the Catholic University of Buenos Aires.

Begin of parliamentary mandate:

14 October 2016

End of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP`s term of Office started 19th October 2016; his substitute is Majda Burić
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 29th June 2017

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Parliamentary Friendship Groups membership:

Elected from the list of the:

  • Croatian Democratic Union

Constituency: