10th term of the Croatian Parliament (22 July 2020)

Dario Zurovec (Fokus)

Zurovec, Dario

Rođen 25. studenog 1986. u Zagrebu. Diplomirao na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu - magistar elektrotehnike i informacijskih tehnologija. 

Kontakt:
Deputy Club of the Focus and Independent MPs
Phone: +385 1 6303 273
Fax: +385 1 6303 489
e-mail: klubfokus-nz@sabor.hr

Begin of parliamentary mandate:

22 July 2020

Changes during parliamentary mandate:

  • the suspension of the MP's term of office started on 30 November 2020; his substitute is Davor Nađi
  • the suspension of the MP's term of office ceased on 9 June 2021

Party affiliation:

Parliamentary functions:

Previous parliamentary functions:

Elected from the list of the:

  • Party with Name and Surname, Intelligently and Focus

Constituency: