Odbor za obitelj, mlade i sport

Izvješće Odbora za obitelj, mlade i sport s rasprave o Izvješću o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2016. godinu

Odbor za obitelj, mlade i sport Hrvatskoga sabora na 14. sjednici održanoj 16. studenoga 2017. godine razmotrio je Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2016. godinu, koje je aktom od 12. listopada 2017. godine predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske

Odbor je navedeno Izvješće raspravio kao zainteresirano radno tijelo, sukladno odredbama članaka 51., 87. i 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora.

U uvodnom izlaganju podnositelji Izvješća ukratko su iznijeli najvažnije značajke ovoga Izvješća. Tijekom 2016. godine na području smanjenja ponude i potražnje droga nastavili su se provoditi programi i intervencije s ciljem prevencije ovisnosti i suzbijanja zlouporabe droga.

Ukupni specificirani i nespecificirani javni rashodi u području suzbijanja zlouporabe droga tijekom 2016. godine iznosili su 843,2 milijuna kuna, što u odnosu na 2015. godinu predstavlja povećanje od 5,5%.

U raspravi koja je uslijedila članovi Odbora konstatirali su da je Izvješće pregledno, dobro koncipirano, te kako ukazuje na dobro uređen sustav upravljanja rizikom zlouporabe droga. Pohvaljeni su preventivni programi koji se provode, osobito među djecom i mladima, a istaknuta je dobra međuresorna suradnja, što ukazuje na ozbiljno shvaćen problem ovisnosti.

S obzirom na podatak iz Izvješća koji govori o ovisnicima koji imaju djecu, osobito onima koji žive u bračnoj ili izvanbračnoj vezi s drugim ovisnikom, naglašena je potreba cjelokupnog praćenja problema takvih obitelji, jer su djeca u takvom okruženju  najviše ugrožena.
 
U raspravi je postavljeno i pitanje mogućnosti i dostupnosti liječenja od ovisnosti u terapijskim zajednicama, obzirom da je iznesen podatak da je svega oko 500 ovisnika u tretmanu u terapijskim zajednicama. U tom smislu rečeno je da većina ovisnika odlazi na liječenje tek u trenutku kada dođe u situaciju da bira između liječenja i zatvora (dakle kada je u sukobu sa zakonom), a vrlo mali broj ovisnika odlazi na liječenje svojom voljom.  Prosječna dob prvog dolaska na liječenje je oko 27. godine života, što je zapravo vjerojatno nakon dugog konzumiranja droga, uzme li se u obzir podatak da se u Republici Hrvatskoj po statistikama mladi već sa 16 godina susreću s marihuanom, s heroinom tek koju godinu kasnije, a uz to smatraju da su im droge lako dostupne (sa 16 godina njih 42% smatra kanabis lako dostupnim).

Nakon provedene rasprave članovi Odbora za obitelj, mlade i sport jednoglasno su (7 glasova ZA) odlučili predložiti Hrvatskom saboru da prihvati

Izvješće o provedbi Nacionalne strategije i Akcijskog plana suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj za 2016. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određena je Marija Puh, potpredsjednica Odbora.


POTPREDSJEDNICA ODBORA
Marija Puh